Castello Capannole i jego historia

» Posted by on mar 16, 2013 in Foto, Ludzie, Podróże | 0 comments

Castello Capannole i jego historia

Castello Capannole.

Castello Capannole znajduje się na szczycie wzgórza o wysokości 267 m.n.p.m., do którego prowadzi droga zwana “Via del Castello“. A jeszcze dokładniej – tu podaję informację dla wszystkich dociekliwych miłośników kartografii i geografii, położone jest przy ujściu strumienia Treve do większego potoku Ambra. “

Górna” część miejscowości Capannole, czyli położone na wzgórzu “Castello”, to miejsce niezwykłe, piękne i pełne śladów historii. Jego malownicze położenie na wzgórzu najłatwiej zaobserwować jadąc drogą z Bucine do Ambry.1 Castello Capannole z drogi podpisWedług informacji opracowanych przez bardzo użyteczne towarzystwo miłośników tej miejscowości Associazione Culturale “Paese Capannole” okolica, w której znajduje się Capannole, jest zamieszkana prawdopodobnie od czasów prehistorycznych.  

W epoce etruskiej znajdowały się tu rozstaje dróg, a już w czasach rzymskich za panowania “dobrego” imperatora ADRIANO (II wiek n.e.) rozbudowano oraz zmodernizowano sieć dróg. I wtedy znaczenie tej miejscowości zauważalnie wzrosło z uwagi na fakt, że znajdowała się wzdłuż drogi, która z Valdichiany prowadziła do Florencji, oraz że inny ważny szlak  komunikacyjny miast Arezzo – Siena przecinał wspomnianą drogę właśnie tutaj, w miejscowości Capannole. Drogi były, są i będą ważne, a dawne, antyczne drogi oprócz tego, że ważne, są też piękne. Parę lat temu przekonała się o tym nawet i gmina Bucine stawiając w dowód nawet tabliczkę upamiętniającą dawną drogę przebiegającą przez Capannole.Capannole Sentiero CAI 127 Tratti di Antica Strada

Na tablicy pisze, że o obecności Etrusków oraz Rzymian na obszarze Valdambry świadczą antyczne trakty. Drogi Etrusków przebiegały grzbietami wzgórz, zaś drogi Rzymian dolinami. Droga zwana Cassia Adrianea (z Rzymu) wkraczała do doliny Valdambry na obszarze wzgórz Palazzuolo, przechodziła przez San Pancrazio, Capannole, Tontenano, Mercatale, następnie przez góry Chianti w kierunku Florencji. Dodatkowo w Capannole od strony Castiglion Alberti włączała się inna droga – z Casentino. Drogą tą pasterze z Casentino prowadzili swoje stada (owiec i krów) w kierunku Maremmy.

Do dziś można przejść się lub przejechać rowerem po wybrukowanej kamieniami drodze pamiętającej czasy rzymskie, którą okoliczni mieszkańcy nazywają “La Strada Romana”, która nie tak całkiem dawno temu, tj. do roku 1928, przebiegała przez most nad strumieniem Treve i przechodziła przez Castello. Teraz namalowane na kamieniach znaki szlaku turystycznego prowadzą nas z punktu znajdującym się nieco poniżej szczytu wzgórza i  z początku piaszczysta, wiejska droga przekształca się w antyczny trakt wiodący przez las, wzdłuż gajów oliwnych, hen, dalej, po wzgórzach Toskanii… Capannole droga na oliwki

Ja osobiście też miałam okazję przyjrzeć się bliżej tej drodze, podczas wędrówek do gajów oliwnych, o czym bliżej w IDZIEMY NA OLIWKI. Pamiętam, że była to piękna kamienna droga, czasami niestety niewidoczna, bo sukcesywnie jest “pożerana” przez bujną włoską roślinność, a jej renowacja jest, jak się domyślam, kosztowna. Szkoda… Może moje zdjęcia sprzed paru lat ocalą ją od zapomnienia?

Obecnie “Castello” to skupisko siedmiu domów, na powierzchni w kształcie koła vel owalu. Aby to zobrazować, potrzebowałabym zdjęć z lotu ptaka, których nie mam, ale …. również bardzo ładnie ukazuje to obraz z terakoty, wykonany przez znanego w Toskanii rzeźbiarza Claudio Nicoli.Capannole ceramiczne w sloncu podpis

Znalazłam na youtube nawet dwa filmy na temat tego artysty i jego rzeźb. Po włosku, a póki co czasu mało, żeby tłumaczyć i wstawiać napisy. Mam nadzieję, że pełne pięknej muzyki, poetyckie, dziesięciominutowe filmiki, które zamieściłam poniżej, mówią same za siebie. Nic nie szkodzi, że nie znasz języka włoskiego, myślę że i tak zrozumiesz wszystko co ważne – pasję tworzenia i piękno jego rzeźb.

 

A właśnie, dlaczego tę górną część Capannole nazywamy “CASTELLO”? W języku polskim słowo to znaczy zamek, a przecież każdy widzi, że nie ma tam żadnego zamku! Nie ma, ale był… Najwcześniejszy znany dokument, w którym wymienia się Castello Capannole datuje się na rok 1038 czyli XI wiek n.e., – na szczęście wypatrzyłam interesujący ślad historii w postaci stronicy z książki, na której widnieje tajemnicza pieczęć.

Fulvio Bernacchioni i Laura Bonechi, tj. autorom anglojęzycznej książki wydanej pod patronatem Comune di Bucine (gminy Bucine) pt. “Bucine and its valleys. Tourist/ Cultural/ Nature Itineraries”. La Zecca, czerwiec 2010, Bucine, udało się dotrzeć do dokumentu z XVIII wieku, w którym widnieje pieczęć wolnego miasta Capannole.

Źródło: “Bucine and its valleys. Tourist/ Cultural/ Nature Itineraries”. La Zecca, czerwiec 2010, Bucine. str. 60.

Zaprzyjaźniony architekt Rudi, mieszkający w Borgo di Capannole, nieco poniżej Castello, ma nawet kopie starych map, z których wynika na przykład, że wcześniej wznosił się tu zamek z wieżą wartowniczą. Nie była to raczej siedziba żadnego możnowładcy, ale struktura wojskowa otoczona murami, która służyła do celów militarnych. W czasach średniowiecza na tych terenach toczyły się nieustanne wojny, bitwy i batalie, o czym pisałam między innymi przy okazji szukania informacji o niezwykłe urokliwym miejscu w głuszy – SOGNA jak marzenie, SOGNA jak sen. 

Jest tu mnóstwo śladów historii… Dowiedziałam się, że prawdziwy, antyczny kościół do początków XX wieku w Capannole mieścił się na szczycie wzgórza Castello Capannole a w jego bliskim sąsiedztwie mieszkało kilku zakonników, którzy prowadzili w jednym z domostw mały szpital. Niestety kościół runął ze starości chyba jeszcze przed pierwszą wojną światową, nikt już niestety nie wie kiedy, nie zachowała się nawet ani jedna fotografia, ani jeden jego rysunek.

Kościół na moich zdjęciach, ten przy “nowej” drodze, wytyczonej w roku 1928, jest jednym z najstarszych w okolicy i pochodzi prawdopodobnie z epoki paleochrześciańskiej. Jego wiek szacuje się na IV-V wiek n.e. W późniejszych okresach był również przebudowany, ostatnio został zrekonstruowany na początku XX wieku i taki widnieje na moich zdjęciach. Jest piękny, ja jednak nie mogę odżałować starego wiejskiego kościółka na wzgórzu, po którym nie został nawet rysunek. Wielka szkoda dla pejzażu i dla Castello Capannole! Póki mieszkali tam zakonnicy, wszystko stało jak za dawnych czasów, ale gdy wzgórze zaczęło być zasiedlane przez prostych rolników, którzy nie byli świadomi oraz nie doceniali wartości historycznej tej okolicy, zaraz zaczęło się zacieranie śladów historii. 

Ja osobiście marzę, aby znaleźć jakiś opis lub wizerunek kościółka z czasów, gdy jeszcze stał na wzgórzu Castello Capannole.

Nieco poniżej Castello znajduje się Borgo di Capannole, zaliczane do bardzo dobrze utrzymanych posiadłości historycznych. A jeszcze niżej jest piękna, bardzo okazała i również “z epoki” willa La Maesta , wspaniała posiadłość właściciela kempingu La Chiocciola w Capannole.

Czytam w ulotce na temat willi MAESTA, że została ona zbudowana na początku XVIII wieku (a zrekonstruowana w roku 2003), w miejscu istniejącego tam wcześniej średniowiecznego młyna, przy moście, gdzie mieściła się straż i przy którym istniała wyznaczona obowiązującym prawem “cantina” w tym wypadku magazyn, skład towarów, w którym odbywało się nakładanie akcyzy na rozliczne towary kupieckie przez “dazieri”, których po polsku nazwalibyśmy “akcyźnikami” czyli poborcami podatkowymi miłościwie panujących wówczas  władców…

Na szczęście w Castello Capannole mieszkają również szanujący wartość historyczną tego miejsca,  ludzie którzy nie zasłaniają średniowiecznych kamiennych murów nowoczesnymi tynkami, ludzie którzy z pasją rozwiązują zaplątane zagadki historii i prowadzą dokumentację każdego najmniejszego śladu dawnych czasów. Z tego co wiem dokumentacja ta jest bardzo okazała i gotowa, dlatego mam nadzieję, że powstanie strona internetowa na temat historii Borgo di Capannole i całej tej miejscowości.

Cara Vittoria e Rudi, aspetterò con grande speranza e curiosità il Vostro sito sulla storia di Capannole e Borgo di Capannole 🙂 Ringrazio molto a tutti abitanti del Castello Capannole per la loro benevolenza, cordialita e il loro aiuto.

A życie w Capannole toczy się dalej…

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.