PIENZA i jej Via Della Fortuna

» Posted by on paź 23, 2012 in Foto, Podróże | 0 comments


Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/home/shaktiserwer/ftp/toskania/wp-content/uploads/et_temp/Pienza-0-324424_211x211.jpg) is not within the allowed path(s): (/home/mojatosk/domains/mojatoskania.com:/tmp:/var/tmp:/home/mojatosk/.tmp:/home/mojatosk/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/mojatosk/domains/mojatoskania.com/public_html/wp-content/themes/InStyle/epanel/custom_functions.php on line 995
PIENZA i jej Via Della Fortuna

Pienza i jej Via della Fortuna

Pienza, zwana przez znawców włoskich tematów “Perłą Toskanii” jest tak urokliwa, że aż… po prostu wspaniała! Wiadomo, jak wszystkie toskańskie, położone wysoko na wzgórzach, średniowieczne warownie, mógłby ktoś powiedzieć.

Ale tu, oprócz Ducha Średniowiecza, widać jeszcze prawdziwy splendor, dawną świetność tego miejsca. Może dlatego, że Pienza była prawie od podstaw stworzona przez papieża Piusa II, który chciał zrealizować swoje marzenia stworzenia idealnego, harmonijnego miasta.

I jak widać, udało mu się i to tak dobrze, że centrum dawnej Pienzy, w języku włoskim “centro storico”, a po naszemu “starówka”, zostało wpisane w 1990 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Pienza. Wejście do pałacu Kardynała Rodrigo Borgia.

[envira-gallery id=”34733″]

Zerkam jeszcze do Wikipedii, co piszą “w internetach” o tym miasteczku. W polskiej wersji tej encyklopedii piszą krótko o zabytkach, więc cytuję:

  • katedra zbudowana w miejscu wcześniejszego kościoła romańskiego. Wnętrze kościoła zachowało się prawie niezmienione od 1462 roku, dzięki rozporządzeniu papieża Piusa II zakazującej wprowadzania tam zmian.
  • Palazzo Piccolomini – renesansowy pałac rodu Piccolominich zbudowany na podstawie projektu Bernardo Rossellino który wzorował się na florenckim pałacu Rucellai. Wnętrze udostępnione dla zwiedzających, m.in. biblioteka Piusa II.
  • Palazzo Borgia – pałac wybudowany przez kardynała Rodriga Borgię, aktualnie mieszczący Museo Diocesano
  • XI-wieczny kościół Pieve di Corsignano znajdujący się na obrzeżach miasta, w którym ochrzczona przyszłego papieża Piusa II.

Jak w przypadku większości średniowiecznych miast – twierdzy, jest otoczona wysokim kamiennym murem, a do dawnej, średniowiecznej części miasta wkracza się poprzez ogromne bramy, kiedyś oczywiście zamykane po zmroku, obecnie zawsze otwarte dla zgłodniałych strawy i rozrywki turystów.

Pienza. Spacer wzdłuż murów.

Wchodzę przez jedną z bram, idę w górę, wciąż w górę, po drodze mijając niezliczone bary, restauracje i sklepiki, aż do samej góry, do tarasu widokowego i … mój zachwyt wciąż rośnie. Jako że Pienza usytuowana jest na szczycie wzgórza, zawsze jest tam niesamowicie piękne światło. Nawet gdy jest pochmurno, wydaje się tam być jaśniej niż w innych miastach, może również za sprawą architektury? Trawertynowe i piaskowcowe fasady budynków, jasno-żółte kamienie złocące się w słońcu, cegła i kolory kamieniczek – w otoczeniu takich kolorów zawsze jest wesoło.

Bardzo spodobał mi się parking pod murami Pienzy. Po pierwsze jest przestronny, po drugie jest bezpłatny i o ile mi wiadomo, jest to jedyny bezpłatny parking w tej miejscowości. Niech ktoś jednak nie myśli, że kiedyś za czasów niezmotoryzowanych przywiązywano tam konie. Konie wchodziły do miasta, to znaczy wiozły swoich panów aż na samą górę, pod progi domostw i tam oczekiwały sobie spokojnie na swoich panów, przywiązane do metalowych obręczy zakotwiczonych w murach, co widać poniżej na zdjęciach.[envira-gallery id=”34745″]

Ja osobiście, tak sentymentalnie, zachwyciłam się nazwami ulic w pobliżu tarasu widokowego.  Jest tu Via Del Bacio tj. ulica Pocałunku, Via Dell Amore, której nazwy nie trzeba chyba tłumaczyć, bo każdy wie, że to ulica Miłości, Via Della Fortuna to chyba też jasne, bo Fortuna to takie międzynarodowe słowo wszelkich graczy. Ale wpisuję, że włoski wyraz “fortuna” znaczy po polsku “pomyślność/ szczęście”.[envira-gallery id=”34739″]

Jeżeli ktoś we Włoszech Ci powie “Sei fortunato” to znaczy to “Jesteś szczęściarzem”. Oczywiście przemierzyłam ulicę Pomyślności wzdłuż i wszerz, myśląc jak fajnie tu być i że w zasadzie ten, kto przybył do Pienzy już jest szczęściarzem. Jestem szczęściarą, a na dowód dodam jeszcze parę szczęśliwych, fotograficznych ujęć w pionie.
[envira-gallery id=”20273″]

I Tobie też życzę Szczęścia i Pomyślności. Wszystkiego najlepszego Szczęściarzu i Szczęściaro, gdyż zakładam, że skoro czytasz ten wpis, to znaczy, że albo udajesz się do Pienzy, albo już tam byłeś/ byłaś 🙂 Do miłego zobaczenia w Pienzy, bo do tak urokliwego miejsca warto wracać. Ciaooo 🙂 

Pienza – Via Della Fortuna czyli Ulica Pomyślności

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.