SIENA, JEDNYM SŁOWEM – PALIO

» Posted by on sty 13, 2013 in Foto, Ludzie, Podróże, Wakacje | 0 comments


Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/home/shaktiserwer/ftp/toskania/wp-content/uploads/et_temp/IKONA-SIENA-211x211.jpg) is not within the allowed path(s): (/home/mojatosk/domains/mojatoskania.com:/tmp:/var/tmp:/home/mojatosk/.tmp:/home/mojatosk/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/mojatosk/domains/mojatoskania.com/public_html/wp-content/themes/InStyle/epanel/custom_functions.php on line 995
SIENA, JEDNYM SŁOWEM – PALIO

Siena, jednym słowem PALIO!

Siena jest niezwykła, nietypowa, niepowtarzalna, najpiękniejsza w Toskanii – to opisy zachwyconych turystów.

Miasto na trzech wzgórzach, założone przez Etrusków… Historia Sieny jest fascynująca, ja jednak skupię się na tym jak dawne, średniowieczne zaszłości wpływają na teraźniejszość tego miasta.

Jest to miasto wyjątkowe, gdzie zachowało się wiele dawnych tradycji i zwyczajów, pieczołowicie kultywowanych przez jego mieszkańców. Charakterystyczny już od średniowiecza był podział Sieny na tzw. kontrady, które były i są dzielnicami Sieny, z tym że kiedyś pełniły funkcje bardziej administracyjne a dziś kontrady to rywale w odbywającym się dwa razy w roku, niespełna dwuminutowym wyścigu konnym na głównym placu miasta. Jest to coś niezwykłego, pięknie o tym opowiada i zamieszcza swoje zapierające dech fotografie ze Sieny Jerzy Modrak na swoim blogu.

Więc skoro oddałam pierwszeństwo opowiadania o PALIO panu Modrakowi, pomyślałam sobie, że zamieszczę parę krótkich video z youtube, te najładniejsze, które według mnie najlepiej oddają DUCHA PALIO. Nie ma wśród nich długometrażowych, normalnych filmów, a szkoda, bo widziałam jeden we włoskiej telewizji, który był tak MAGICZNY, tak sugestywnie pokazywał PALIO,  samą Sienę, jej mieszkańców, że byłam zaczarowana i jestem zaczarowana do tej pory. Cały czas mam w pamięci ten film, przed oczami Sienę i tę MAGIĘ….

Jeżeli klikniesz na pierwszy film i przełączysz się na youtube, zobaczysz po prawej moją PLAYLISTĘ, siedmiu filmów z PALIO.

Na końcu prezentuję też moje zdjęcia, ale od razu ostrzegam, że żadno z nich nie dorównuje tym od pana Modraka. Na rozgrzewkę pierwszy film – teraz każdy już uwierzy, że PALIO trwa tu cały rok a nie dwie minuty!

Jeżeli będziecie w Sienie w trakcie PALIO czeka Was to:

Po angielsku, dwunastominutowy, telewizyjny FILMIK o PALIO:

A zaraz potem różne inne włoskie filmy o PALIO w mojej playliscie 🙂

No i teraz można już pomarzyć, że mamy urlop i mieszkamy w „tej” części Sieny – naprawdę starym, średniowiecznym mieście. Dzielnice najstarsze we Włoszech nazywamy „CENTRO STORICO” Udostępniam dwa linki do firmy, która ma w swojej ofercie wynajem pięknych mieszkań w samym centrum, w sercu starej, antycznej Sieny – mieszkać tam, to jakby przenieść się w czasie…  Jeżeli pojedziecie tam na początku lipca i ok. połowy sierpnia poczujecie klimat PALIO, jeżeli pojedziecie tam w innym terminie – poczujecie DUCHA ŚREDNIOWIECZNEJ SIENY. Gwarantuję!

No i na koniec moja galeria zdjęć ze Sieny. “Ostatnie ale nie najgorsze”, pocieszam się w duchu. Zawsze to jakaś pamiątka, a że blado wypadają przy poprzednikach, trudno….Do zobaczenia w Sienie.

Siena w dniu PALIO

Siena w dniu PALIO

[envira-gallery id=”20413″]

Jeżeli potrzebujesz tłumaczenia na język polski/włoski lub wyjaśnień, proszę o kontakt za pośrednictwem zakładki KONTAKT mojej strony. Ciaooo 🙂

 

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.