WAKACJE W TOSKANII

WAKACJE w Toskanii

Toskania to jedna wielka turystyczna kraina, więc wakacje w Toskanii rozumie się samo przez się. Przy przeszukiwaniu internetu pod kątem wakacyjnego lokum, prędzej czy później znajdziesz Dolinę rzeki Ambry, po włosku Val d’Ambra, gdzie znajduje się moja głusza.

 

Wakacje w toskańskiej Głuszy można zorganizować na wiele sposobów; przyjechać z Polski samochodem do wynajętego mieszkania i być sobie “sterem, żeglarzem i okrętem”. Można przylecieć samolotem i wynająć samochód lub na miejscu korzystać z usług komunikacji publicznej czy też usług okolicznych prywatnych przewoźników, którzy oferują przewozy samochodami osobowymi lub busami.

Można zwiedzać Toskanię z drukowanym lub elektronicznym przewodnikiem w ręku, ale na pewno ciekawiej jest zaplanować sobie całodniowe lub parogodzinne wycieczki pod opieką doświadczonego przewodnika: np. piesze wycieczki po Sienie, Arezzo lub San Gimignano w celu zapoznania się z historią i kulturą tych wspaniałych miast.

Toskania to kraina cenionego na całym świecie wina. Znajduje się tu wiele winnych dróg i szlaków w pięknym włoskim języku zwane “le Strade del Vino”, dlatego też często organizowane są wycieczki typu “Szlakiem wina” czyli wycieczki objazdowe mające na celu degustację, poznanie historii oraz procesu produkcji słynnych toskańskich win, np: Szlakiem BrunelloSzlakiem Chianti, Szlakiem Vernaccia.

Wiele wspaniałych zamków i mniejszych agroturystyk organizuje tak zwane “dni otwarte”, w czasie których można zwiedzać winnice, i zabytkowe piwnice pełne win w towarzystwie przewodnika, który z pasją opowiada o winoroślach, o wytwarzaniu i dojrzewaniu wina. Są to niezwykle piękne opowieści, połączone najczęściej z historią danego miejsca oraz rodziny, która tu zamieszkuje od pokoleń.

Bez wątpienia najlepszym sposobem na odkrywanie piękna i bogactwa Toskanii są wycieczki rowerowe, które pozwalają na całkowite  „zanurzenie się” w Toskanii. Organizowane są wszelkiego rodzaju wycieczki, długo i krótko-dystansowe, dla dorosłych, dla dzieci.

Toskania jest rajem dla rowerzystów, a najbardziej mogą o tym coś powiedzieć uczestnicy turystycznej i bohaterskiej wycieczki rowerowej Eroica, której cztery trasy wiodą przez najbardziej urokliwe i malownicze zakątki tego regionu. Na toskańskich drogach trenują zawodowcy z całego świata zmieszani z amatorami i miłośnikami niezwykłych toskańskich pejzaży, które można obserwować tylko z polnych dróg typu Francigena dla pielgrzymów pieszych i rowerzystów. 

Jak w każdym turystycznym miejscu, jest tu mnóstwo mniej lub bardziej wyrafinowanych atrakcji, jak np. słynny wyścig zabytkowych samochodów Mille Miglia oraz loty balonem, które umożliwiają podziwianie przepięknych pejzaży Toskanii z lotu ptaka. A przy okazji rozkoszujemy się niezwykłym zapachem rozgrzanej ziemi i rosnącej tu bujnej, aromatycznej roślinności, np. lawendy, melisy, szałwii i rozmarynu.

Dla tych, którzy chcą poznać “Toskanię od kuchni” polecam uczestnictwo w wydarzeniach celebrowanych zazwyczaj na ulicach każdej toskańskiej miejscowości, typu świętach miasta, kiermaszach, festynach, odpustach, świętach patronów miast, świętach wina, oliwy, sera, kasztanów, trufli świętach, które w zależności od rangi święta zwą się Festa, Fiera, Sagra. Można tu spróbować autentycznych toskańskich specjałów, często przygotowywanych na miejscu zarówno przez gospodynie domowe jak i przez uznanych szefów kuchni lokalnych restauracji

W prawie każdym zamku i agroturystyce są organizowane kursy gotowania, jako że Toskania znana jest ze swoich wyrafinowanych potraw, bazujących na naturalnych i świeżych składnikach, pochodzących z tego regionu. Najczęściej są to kursy całodniowe lub tygodniowe.

Toskania jest moją pasją; uwielbiam ją fotografować i o niej pisaćNa blogu niniejszej strony oczekują Cię opowieści na temat historii, kultury i życia w Toskanii. Ze swojej strony dodam, że jestem najczęściej na miejscu w Toskanii, w Dolinie Ambry, w Głuszy albo gdzieś w pobliżu. W razie czego pomogę, doradzę gdzie jechać, co warto zobaczyć, w miarę możliwości postaram się również towarzyszyć w rozpoznaniu okolicy.

Do miłego zobaczenia w Toskanii, gdzieś w głuszy… Może w takim rustykalnym domu, w którym zachowała się dawna, kamienna podłoga i wiele pamiątek z jego przeszłości.Villa Antica Capannole entrata

A może w jednej z urokliwych miejscowości Doliny Ambry?ikona Rapale podpis

Chętnie pomogę Ci w sprawach “najwyższej wagi” – w poznawaniu Głuszy, przede wszystkim okolic Valdambry i Valdarno, ale i okolic Sieny i Valdichiany. No i oczywiście, w rozpoznawaniu różnych jej atrakcji. Napisz do mnie na adres mailowy kontakt@mojatoskania.comczerwona winnica

2 komentarze

  1. Właśnie wpłaciliśmy zaliczkę na pobyt w Toskanii w przyszłym roku w agroturismo IL GORGO, to chyba dolina Valdichiany, może zna Pani to miejsce?

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.