Roberto Benigni aktor, filmowiec, ARTYSTA

» Posted by on gru 2, 2012 in Foto, Ludzie | 0 comments

Roberto Benigni aktor, filmowiec, ARTYSTA

Roberto Benigni aktor, filmowiec, ARTYSTA

Roberto Benigni obchodził niedawno swoje sześćdziesiąte urodziny. Pomyślałam, że skoro zaprezentowałam Arezzo w kadrach z jego filmu, to warto by “wykadrować” i jego samego.

Benigni to człowiek orkiestra: aktor, reżyser, komik, scenarzysta, piosenkarz, osobowość telewizyjna i teatralna, jednym słowem – prawdziwy Artysta.

Większość Polaków zna go jako szalonego człowieka, który biegł, a raczej pędził po zasłużonego Oscara za film “La Vita è Bella” (Życie jest piękne) na skróty, depcząc po wyściełanych czerwonym aksamitem krzesłach oraz ramionach  zaproszonej elity. A było to w ubiegłym wieku, 21 marca 1999. Film zdobył aż trzy Oscary,  w tym dwa dla samego Roberto Benigni: za reżyserię i dla najlepszego aktora, trzynaście innych nagród na  najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych oraz 19 nominacji.

Film faktycznie jest niezwykły. To anty-utopia przedstawiona w formie sielanki. Reżyser postanowił zająć się tematem holocaustu i antysemityzmu w szokujący dla wielu odbiorców sposób, mianowicie połączył elementy komedii i dramatu wojennego, mistrzowsko uwypuklając momenty humorystyczne i tragiczne. Guido, którego gra Roberto Benigni, zamknięty wraz z rodziną w obozie koncentracyjnym usiłuje wmówić synowi, że okrutna rzeczywistość jest jedynie formą zabawy dla dorosłych… 

Wcześniej Roberto Benigni wydawał mi się nieszablonowym, acz szalonym człowiekiem, błaznowatym cudakiem – tak go odbierałam obejrzawszy dwa jego filmy i oskarową ceremonię w 1999 roku. Ale zmieniłam zdanie po obejrzeniu jego występu z okazji 150 rocznicy zjednoczenia Italii na festiwalu w SAN REMO w marcu tego roku.

W swoim monologu w inteligentny, dowcipny ale i bardzo wzruszający sposób przedstawił historię zjednoczenia Włoch. To było po prostu mistrzostwo świata! Nie pasjonuję się zbytnio historią Włoch, ponadto niezbyt podobały mi się wcześniejsze błazeńskie zachowania Benigniego, ale zostałam przez niego … oczarowana i zaczarowana. Byłam wprost wzruszona tym co mówił, jak mówił… To był genialny monolog!

Benigni jest również laureatem wielu prestiżowych nagród za przybliżenie Włochom BOSKIEJ KOMEDII Dantego – monumentalnego dzieła, które tylko ON mógł swoim rodakom Włochom przełożyć z “włoskiego na nasze”, czyli w taki sposób, aby zrozumieli o co tam tak naprawdę chodzi…

Pamiętam bardzo interesujący wywiad z Roberto Benignim z mojego ulubionego włoskiego programu CHE TEMPO CHE FA, który prowadzi niesamowicie inteligentny Fabio Fazio, niestety wywiad nie jest już dostępny na youtube, ale na DAILYMOTION, o tutaj. A na youtube mam dla Ciebie małą playlistę z Roberto Benigni. Zobacz chociaż pierwsze pięć minut, jak się zachowuje, z jaką pasją mówi. Jakby ktoś umierał z ciekawości, co mówi, to przetłumaczę, naprawdę!

 

 

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.