Treno Natura i wyskok za miasto

» Posted by on Wrz 23, 2015 in Głusza, Podróże | 4 komentarze

Treno Natura i wyskok za miasto
Treno Natura

czyli wsiąść do pociągu nie byle jakiego 🙂 Zabytkowa lokomotywa parowa ciągnąca wagony z tzw. “epoki” zapełnione rozbawionymi wycieczkowiczami, nierozerwalnie wiąże się z jesiennymi rozrywkami w toskańskiej głuszy.

Gdzie człowiek z głuszy szuka rozrywki? W pobliskim małym miasteczku, to jest już jasne, bo przede wszystkim liczy się, żeby było blisko albo najlepiej na miejscu. A człowiek z dużego miasta?

Małe toskańskie miasteczko wydaje się być również atrakcyjne dla mieszkańców dużych miast. Wyskok za miasto czasem jest wręcz pożądany, szczególnie w okresie jesiennym, gdy odbywają się Sagry, Fiere, Festy – jednym słowem festyny, kiermasze i “kolorowe jarmarki”. Dla miejskich tygrysów, którzy nie zawsze mają ochotę na niedzielne wyciąganie czterech kółek z garażu, powstało bardzo dogodne rozwiązanie – wycieczkowy pociąg.

Taki pociąg zawiezie nas do małego, milutkiego miasteczka na festyn, poczeka na nas grzecznie na peronie podczas gdy my poszalejemy na kiermaszach, pozwiedzamy miasteczko, zjemy obiad w restauracji, wypijemy dodatkową porcję dobrego, miejscowego wina (bo w końcu nie musimy prowadzić naszej limuzyny) i zmęczeni wrażeniami udamy się w drogę powrotną. Stoi na stacji lokomotywa… O takim szynowym, parowym wycieczkowcu wspominałam przy okazji wiosny, Wielkanocy i próby dogonienia słynnej ciuchci na wzgórzach Crete Senesi.

Na internetowej stronie Pociągów Turystycznych tj. Ferrovie Turistiche, do którego należy wspomniana wyżej toskańska, parowa CIUCHCIA czyli Treno Natura, badam jakie festy i sagry są uznane przez nich za ważne na tyle, żeby zerwać się rano w niedzielę, “wsiąść do pociągu nie byle jakiego” 🙂 i oderwać się od dużego miasta typu Siena, Firenze lub Grossetto.

Zapraszam Cię do rzucenia okiem na jesienny program wycieczkowy parowej ciuchci TRENO NATURA.

27 wrzesień ”Sagra della Valdarbia” – pociąg parowy, a dokładniej lokomotywa parowa z wagonami wyruszająca ze Sieny na wielki festyn doliny d’Arbia (Valdarbia) do Buonconvento. Mnóstwo stoisk z aromatycznymi, lokalnymi przysmakami, rękodziełem i wszelkimi “jarmarkowymi” przedmiotami.

11 październik ”Sagra del fungo porcino” – pociąg parowy wyrusza ze Sieny w okolicę góry Amiata, do Vivo d’Orcia na spotkanie króla lasów czyli “Dzień /Święto Borowika”. Można kupić zarówno surowe, bądź suszone borowiki jak i udać się na konsumpcję gotowych dań, których głównym składnikiem jest król lasu.

11 październik ”Sagra delle castagne” – zabytkowy pociąg parowy z Pistoi, przez Prato, Firenze Rifredi, Firenze Campo di Marte, Pontassieve i Borgo S. Lorenzo na “Dzień Kasztana” vel ”Kasztanowe Święto” do miejscowości Marradi.

18 październik ”Festa d’Autunno” – pociąg parowy wyrusza ze Sieny do Abbadia San Salvatore, małej miejscowości, w którym oddychamy atmosferą dawnych czasów. “Nell’antico borgo si respira il passato” – dokładnie taka jest reklama tego miejsca. A oprócz atmosfery średniowiecza, w ten dzień dodatkowo poczujemy wszystkie aromaty jesieni na festynie “Święto Jesieni”.

25 październik ”Sagra delle castagne”– zabytkowy pociąg parowy, tym razem wyrusza z Rimini, Cesena i Forlì do Marradi na “Dzień Kasztana” vel “Festyn Kasztanów”.

25 październik ”Festa delle Crete” – pociąg parowy wyrusza ze Sieny do Asciano na “Festyn krainy Crete Senesi” – kolorowe. aromatyczne, jesienne jarmarki. na których królują dary jesieni typu trufle, kasztany, orzechy i wszelkie jesienne smakowitości.

8 listopad ”Mostra-Mercato del tartufo bianco”– pociąg parowy wyrusza ze Sieny do San Giovanni d’Asso na wystawę i targowisko, gdzie z pewnością będzie panować Jej Dostojność Trufla.

15 listopad ”Mostra-Mercato del tartufo bianco” – pociąg parowy wyrusza tym razem z Grosseto do San Giovanni d’Asso na dalszy ciąg wystawy i targów Trufli.

6 grudzień ”Mercato del Campo” – pociąg parowy wyrusza ponownie z Grosseto do Sieny na słynny od wieków Kiermasz Przedświąteczny na Piazza del Campo – głównym placu miasta, na którym odbywają się wyłącznie ważne dla historii Sieny wydarzenia, takie jak “PALIO”. 

8 grudzień ”Festa dell’Olio Nuovo”– pociąg parowy wyrusza ze Sieny do San Quirico d’ Orcia na prawdziwy Festiwal Świeżej Oliwy z Oliwek. Treno natura przybywado San Quirico tylko 8 grudnia, ale festiwal Oliwy, jak na prawdziwy festiwal przystało, trwa 5 dni i naprawdę obfituje w szereg atrakcji; degustacje, wystawy, spektakle, koncerty, nie wspominając o wycieczkach do pobliskich oliwnych gajów. Przykładowy plan festiwalu zamieściłam na Opowiem Ci o jesiennych festynach oraz w moim słynnym PDFie pt. “Jesienne Rozrywki Głuszy”, który możesz pobrać zapisując się tutaj.

O właśnie! Przy okazji możesz się przekonać, że wypisane przeze mnie wcześniej rozrywki w toskańskiej głuszy pokrywają się z jesiennym programem wycieczek Treno Natura w tym jednym, ostatnim punkcie, w San Quirico d’Orcia, które jest jednym z moich ulubionych, toskańskich miejsc, szczególnie gdy nie odbywa się tam żadne wielkie wydarzenie typu nagrywanie reklamy FIATa 500X, za który to artykuł nawet sam AUTO-Hit mnie pochwalił.

Pomimo tego, że San Quirco d’Orcia znajduje się stosunkowo daleko od mojego toskańskiego lokum – w końcu to dolina rzeki Orcia (Val d’Orcia/ Valdorcia), a nie dolina rzeki Ambry (Val d’Ambra/ Valdambra) to i tak nie odpuszczam sobie odwiedzin w tym pięknym miasteczku, bo chociaż fizycznie jestem “człowiekiem z Głuszy”, to mentalnie jednak nie. I tym optymistycznym akcentem pozdrawiam Cię bardzo ciepło i festynowo…

(….) Wsiąść do pociągu, byle jakiego,
Nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet,
Ściskając w ręku kamyk zielony,
Patrzeć jak wszystko zostaje w tyle….

4 komentarze

 1. Ale jesienne zmiany na blogu! pięknie jest i radośnie. Pozdrawiam! Oj wsiąść do pociągu…choć te we Włoszech trochę drogie…

  • Dziękuję! Pięknie i radośnie 🙂 Sprawiłaś mi ogromną radość tymi słowami 🙂 A we Włoszech z pociągami jest jak z samolotami – jeżeli kupisz bilet odpowiednio wcześniej, pojedziesz nawet za 25% ceny standardowej. Zobacz na stronie trenitalia.it
   Ciao 🙂

 2. Ale fajna sprawa taki pociąg parowy, wycieczkowy. W Polsce też takie kursują w niektórych miejscach. Chętnie bym do takiego wsiadła, bo te którymi jeżdżę do pracy są brzydkie.
  Dziś zapraszam Cię do mojego pociągu na nowy wpis. A tam wspominam o Tobie zapraszajac Cię do zabawy Liebster Blog Award. Nominowałam blogi, które lubię. A Twój lubię.:) Nie ma obowiązku uczestnictwa w zabawie. To forma wyróżnienia. Zapraszam. Do przeczytania. Ciao. 🙂

  • Wyróżnienie 🙂 Mamma Mia, bardzo lubię wyróżnienia. Skorzystam i biegnę do Twojego bloga, bo umieram z ciekawości. Mam nadzieję, że można tam wygrać jakiś milion dolarów 🙂

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.