“Zmartwychwstanie” Piero della Francesca

» Posted by on kw. 11, 2020 in Głusza, Ludzie, Podróże | 0 comments

“Zmartwychwstanie” Piero della Francesca

“Szczęśliwym trafem Piero nie urodził się ani we Florencji, ani w Rzymie, ale w malutkim Sansepolcro.

Z dala od tumultów historii, wśród cichych pól i łagodnych drzew. Mistrz często i chętnie powracał ze świata do rodzinnego miasta, piastował miejskie urzędy i tu właśnie umarł ”

Tak wybitny polski pisarz Zbigniew Herbert zaczyna swoją opowieść o wielkim toskańskim malarzu i matematyku Piero della Francesca w pięknych esejach z podróży zatytułowanych “Barbarzyńca w ogrodzie”, Czytelnik 1964, str 226.

W Museo Civico tj. w Muzeum Miejskim w Sanscepolcro znajdują się dwa dzieła Pierro della Francesca – “Madonna Miłosierdzia” oraz “Zmartwychwstanie”. To ostatnie, jako że czas Wielkanocny, dzisiaj interesuje mnie najbardziej.

Oprócz obrazu interesuje mnie bardzo sama miejscowość urodzenia malarza. Sansepolcro jest bardzo wysoko na liście moich planów zwiedzania Toskanii, ze względu na swojego zacnego mieszkańca Piero della Francesca oraz słynną firmę zielarsko-farmaceutyczną Aboca, która ma tu swoja siedzibę już od czasów średniowiecza. I tak wybieram się “jak sójka za morze”, oglądając krótkie filmy o tym miasteczku na youtube, marząc że kiedyś tu przyjadę i zobaczę sobie to wszystko na własne oczy…

“Zmartwychwstanie” malował Piero u schyłku swojego życia, ale pewną ręką czterdziestoletniego mężczyzny” – dalej cytuję Zbigniewa Herberta.

“Figura Chrystusa stoi mocno na tle melancholijnego toskańskiego pejzazu.

Jest to postać zwyciężcy.

W lewej ręce trzyma krzepko proporzec. Prawą przytrzymuje całun jak senatorską togę. Ma mądrą, dziką twarz o przepaścistych oczach Dionizosa. Prawą nogę wsparł na krawędzi grobowca, tak jak przygniata się szyję pokonanego w pojedynku. Na pierwszym planie czterech rzymskich strażników porażonych snem.

“Resurezzione”, tj. “Zmartchwychwstanie” autorstwa wielkiego toskańskiego malarza i matematyka Piero della Francesca. Obraz po pracach restauracyjnych w 2018 r. Źródło: Wikipedia

Kontrast tych dwóch stanów – nagłego przebudzenia i ciężkiego letargu ludzi zamienionych w przedmoty – jest uderzający. Światło akcentuje niebo i Chrystusa; strażnicy, pejzaż w tle napełnieni są cieniem. Chociaż cała grupa jest pozornie statyczna, Piero genialnie, jak fizyk zademonstrował problem bezładu i ruchu, żywej enrgii i drętwoty, cały dramat życia i śmierci wyrażonej miarami bezłwładności” Barbarzyńca w ogrodzie, Czytelnik 1964, str. 227.

Angielski pisarz Aldous Huxley ocenił “Zmartchwywstanie” Pierro della Francesca jako najwspanialszy obraz na świecie! Bo ten fresk naprawdę jest niezwykły! Tak jak niezwykłe jest święto Wielkiej Nocy!

Tym bardziej dzisiaj w nowych, dziwnych czasach, w kwietniu 2020, kiedy żyjemy w jakby …. surrealistycznej rzeczywistości i zastanawiamy się czy to wszystko dzieje się naprawdę, czy to jawa czy sen?

Życzę Ci Buona Pasqua czyli Radosnych Świąt Wielkanocnych.

Życzę Ci wiary, nadziei i miłości.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.